cloud

Bateriyi Tanıyalım

Img

“Bateri” Fransızca kökenli bir enstrüman adı olup; vurmalı çalgılar takımı anlamına gelmektedir. Çeşitli ölçülerdeki davullar ve zillerin bir araya gelmesiyle oluşan Bateri; orkestralardaki en önemli enstrümanlardan biridir. Her şarkı belli bir ritim üzerine icra edilir ve bu ritmin şarkı başından sonuna kadar verilmesini sağlayan enstrüman “Bateri”’dir. Aynı zamanda orkestra üyelerinin bir arada uyum içerisinde çalmasını da sağlar. Bateri çalarken “Baget” diye adlandırılan tahta çubuklar kullanılmaktadır. Ağaç, metal veya akrilik malzemeden oluşan davullar müzik tarzı ve tercihine göre seçilir. Ziller de aynı şekilde alaşım ve üretim şekline göre birçok farklı tarz ve tercihe uygun şekilde üretilir. Temel bir bateri seti şu ekipmanlardan oluşmaktadır;

avatar
cloud
Hi-hat

İki çift zilin bir araya gelmesiyle oluşan en temel bateri parçalarından birisidir. Hem ayak hem de el ile vuruşa imkan tanır.

avatar
cloud
Trampet

Kasnak,deri ve gövdeden oluşan en temel bateri parçalarından birisidir.Alt deride bulunan kord teli sayesinde kendine has tınısı ortaya çıkar.

avatar
cloud
Kick Davulu

Bateri setindeki en büyük ölçü ve en bass karaktere sahip olan kick davulu, kick pedalı sayesinde ayak ile çalınır.

avatar
cloud
Ziller

Birçok farklı alaşım,ölçü ve üretim şekli bulunan ziller bateri setinin temel parçalarındandır.

avatar
cloud
Tom-Tom Davulları

Askı veya yerde olmak üzere birden fazla şekilde kullanılabilecek davul parçalarıdır.Farklı ölçülere sahip aynı malzemeden üretilmişlerdir.